Jak wybrać rakietę na początek przygody z tenisem?

Jak można się spodziewać, w przypadku tenisa jedną z podstawowych rzeczy z wyposażenia jest odpowiednio dopasowana rakieta. Na dobrą sprawę rakieta tenisowa dla początkujących często określana jest tym mianem po to, aby osoby, które nie znają tajników technicznych wyboru sprzętu były w stanie ją dopasować do swoich potrzeb. Sprawdźmy zatem, na co zwrócić uwagę przy jej zakupie.

Na wstępie dobrze jest pamiętać o tym, że zazwyczaj rakiety tenisowe dla początkujących to termin obejmujący rakiety przystosowane do potrzeb zdrowych osób dorosłych. Zdrowych, czyli takich, które nie posiadają żadnych dolegliwości czy wad postawy wymagających doboru profesjonalnej rakiety o innych parametrach. Jeśli więc możemy posługiwać się „dorosłą” rakietą o klasycznych cechach – ten wybór na początek będzie najlepszy.

Najważniejsze – wymiary

Czarno-białe zdjęcie tenisisty na korcieRakieta tenisowa dla początkujących powinna mieć takie ciężar i długość, aby nie obciążać niewprawnej ręki podczas treningu. Z tego powodu nie poleca się graczom bez wyrobionej techniki gry rakiet dłuższych niż 27 cali. Powierzchnia główki przy tym powinna zawierać się w przestrzeni 4 cali pomiędzy wartościami 98 i 102, choć obecnie doradza się wartości minimalne w okolicach 95 cali, podczas gdy wartość górna nie ma takiego znaczenia. Nie bez znaczenia jest również waga, ale tylko połączona z odpowiednim balansem. Dla kobiet zaleca się rakiety o wadze 260-275 g, zaś dla panów – 275-295 g (oczywiście,liczone bez naciągu). Im wyższa jest waga rakiety, tym większy powinien być również balans.

Czego unikać?

Istnieją też rzeczy, których w przypadku rakiet tenisowych dla początkujących lepiej unikać. Mowa przede wszystkim o materiałach, z których wykonany jest produkt. W wielu przypadkach przy tańszych modelach stosuje się aluminium, które jednak nie nadaje się na dłuższą metę, a wielu specjalistów uważa, że w ogóle powinno powodować rezygnację z danego modelu. Przyczyna? Przede wszystkim drgania, które potem przenoszone są na stawy gracza i zwiększają ryzyko występowania kontuzji. Z tego powodu najlepiej wybierać jest rakiety grafitowe. Jeśli nie obawiamy się, że nasza rakieta tenisowa dla początkujących będzie droższa, dobrym wyborem będą dodatki m.in. włókna szklanego czy kevlaru.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*